Kouzelná Noc s Andersenem v Lešné

31.05.2024

Letošní 4. ročník konaný ve dnech 5. až 6. dubna 2024 byl inspirovaný známým příběhem Harryho Pottera a školy Čar a kouzel v Bradavicích. Knihovna v Lešné doslova "praskala ve švech", neboť se této akce zúčastnilo rekordních 21 dětí. Tyto děti se na chvíli proměnily ve studenty bradavické školy a mohly tak zažít dobrodružství podobné tomu ve knihách nebo filmech o Harrym Potterovi. Ale pěkně popořádku..

Všechny děti, jenž dostaly pozvánku do školy, se sešly na nádraží King's Cross u nástupiště 9 a ¾,

kde se rozloučily se svými rodiči a dále se vydaly na cestu do Bradavic. V bance u Gringottových si vybraly u bankéře Griphooka peníze, které jim rodiče naspořili na studijní potřeby a s nimi se vydaly k nákupu kouzelnické hůlky do domu Ollivanderových. Každé dítě tak získalo svou vlastní unikátní kouzelnou hůlku. Paní profesorka McGonagallová se následně s dětmi přivítala a sdělila jim, co je čeká a nemine a že se všechny zúčastní školního poháru. Poté byly Moudrým kloboukem rozděleny do čtyř kolejí: Nebelvír, Zmijozel, Mrzimor a Havraspár. Teď už jako studenti bradavické školy měli za úkol si zvolit své prefekty a vyslechnout proslov od ředitele a pana profesora Albuse Brumbála. Následovala hodina kouzelných lektvarů. Profesorka Křiklanová měla nelehký úkol naučit mladé kouzelníky jak připravovat tajemné kouzelnické lektvary. Všichni poslouchali rady a správný postup přípravy lektvarů. Dále následovala hodina létání s košťaty. Pro studenty bylo důležité se naučit správnou techniku létání, protože jen díky tomu se poté mohli zúčastnit turnaje ve Famfrpálu konaném ve velkém sálu Kulturního domu. Turnaj to byl opravdu legendární, neboť se znovu potvrdilo, že tým z Nebelvíru je ze všech nejlepší. Na druhém místě skončili Mrzimorští, na třetím Havraspárští a poslední byli studenti ze Zmijozelu. Vítězný tým získal za první místo nádhernou zlatonku. Ve velkém sále se také konala hostina, na které byly samé vybrané dobroty. Od lahodných slaných šneků a jiných dobrot z listového těsta, po bábovky, muffiny, sušenky, zeleninu, ovoce a též luxusní mrkvový dort. Studenti si náramně pochutnali a posilnili se na další vyučovací hodinu. Tou byla hodina jasnovidectví s profesorkou Sibylou Trelawneyovou. Ta naučila děti číst z ruky a kostek. Po jasnovidectví si konečně mohly vyzkoušet své hůlky. V průběhu hodiny Kouzelných formulí se mladí kouzelníci, společně s paní profesorkou Kratiknotovou, naučili nové i staronové čarovné formule, které jsou nedílnou součástí znalostí každého bradavického kouzelníka. Všichni poctivě trénovali přesnou výslovnost formulí, stejně tak správný tah kouzelnickou hůlkou. Lekce byla ukončena praktickou zkouškou a písemným testem. Všichni kouzelníci obstáli na výbornou. A nakonec se společně s Hagridem v hodině kouzelných tvorů dozvěděli něco o dracích a měli také možnost si vyzkoušet starost o dračí vejce. Všem prefektům, kteří se o tyto vejce správně starali, se na konci hodiny vylíhli draci. Následoval test znalosti těchto tvorů. Po krátké přestávce se naposledy studenti sešli, aby si vyslechli profesora Brumbála a dozvěděli se, kdo získá školní pohár, pohár pro nejlepší kolej. Tou absolutně nejlepší kolejí se stala Nebelvír, která prokázala jak výborné znalosti ve výuce, tak byla na prvním místě ve Famfrpálu, následovala ji kolej z Havraspáru, třetí se umístili studenti z Mrzimoru a na čtvrtém, bramborovém místě se umístil Zmijozel. Po úspěšném absolvování školy a velice náročném dni děti ulehly v knihovně a před spaním si ještě přečetly pohádkovou knihu. Ráno pomohly s úklidem knihovny, napsaly pohledy do všech koutů naší vlasti a daly si dobrou snídani. Rodiče už je čekali před knihovnou a těšili se, až jim děti povykládají své zážitky z akce..

Stejně jako vloni, tak i letos se dětem nejvíce líbila velká hostina plná dobrot. Velký úspěch měla také hodina kouzelných formulí, kde se dětem podařilo vyčarovat světlo i tmu nebo turnaj ve Famfrpálu. Též byli rádi za to, že mohli strávit celý večer a noc s kamarády a už se těší na příští rok, až se znovu sejdou na dalším dobrodružství v knihovně. My děkujeme Obci Lešná za poskytnutí příspěvku a prostor na tuto akci a také všem rodičům, kteří donesli dobroty na velkou hostinu. A hlavně děkujeme všem dětem, že byly moc šikovné a dokázaly vydržet do pozdních nočních hodin. Více fotografií z akce naleznete na webových stránkách https://lesna-perna-jasenice.knihovna.cz/

Tak příští rok zase na shledanou!

Za komisi pro sport a kulturu a celý tým Noci s Andersenem Lenka Kovařčíková