S holubem Kolumbem po Evropě v knihovně Lešná

16.05.2023

Ve dnech 28.4. až 29.4.2023 se v lešenské knihovně konal již třetí ročník Noci s Andersenem. Letošní "Noc" byla inspirovaná knížkou Emmy Pecháčkové s názvem Holub Kolumb a zúčastněné děti se díky tomu mohly podívat do různých států Evropy a potkat třeba královnu Alžbětu II., stavitele Eiffela nebo norskou biatlonistku Tiril. Ale jak to celé začalo?

Jednoho dne uslyšel závodní poštovní holub Kolumb ve výslužbě kouzelný hlásek. Byl to hlas slavice Edith. Holub Kolumb jí byl okouzlen, seznámil se s ní a začal ji vyprávět své zážitky z cest. Na oplátku se dozvěděl, že je to slavice známé italské operní pěvkyně Marcelly Buttini, se kterou cestuje po Evropě na jejím turné a že ještě nikdy neopustila svou klec, ve které se narodila. I Edith byla okouzlena holubem a tak mu řekla, že se mohou setkat i následujícího dne. Ale k tomu už nedošlo. Slavice odcestovala z Prahy i se svou paní a tak se holub Kolumb rozhodl, že ji půjde hledat klidně i do celého světa a že ji z klece vysvobodí…

A tak děti začaly s holubem Kolumbem svou cestu po Evropě. Všechny obdržely cestovní doklad, do kterého po každém překročení hranice dostaly razítko a samolepku státu, ve kterém se právě nacházely. Podle nápověd místních opeřenců se dozvěděly, kde mají Edith hledat.

Jejich první zastávkou bylo Švýcarsko, konkrétně švýcarská banka. Děti měly za úkol přetřídit bankovky různých měn, které potřebovaly na cestu. Jejich odměnou pak byla ochutnávka pravé švýcarské čokolády. Další zastávkou bylo Portugalsko a jeho hlavní město Lisabon. Tady děti pomohly vyzdobit dům tradičními kachlemi zvanými azulejos, které vlastoručně namalovaly. Pak se děti jely ochladit na sever a to konkrétně do Norska. Setkaly se s místní biatlonistkou Tiril a vyzkoušely si biatlon. Po náročném výkonu odjely do Německa na oblíbenou akci zvanou Oktoberfest. Po vydatné hostině si děti vyzkoušely překážkovou dráhu a vzorně pak po sobě uklidily nádobí i stoly. Následně odcestovaly na Slovensko, kde se učily místní jazyk. Za zvládnutí slovenštiny dostaly za odměnu výborný slovenský sýr. Ve Španělsku je přivítala místní tanečnice a naučila je tanec zvaný macarena. Ve Francii potkaly světoznámého stavitele Eiffela a díky němu si vyrobily svou vlastní věž. V Anglii děti přivítaly dle etikety královnu Alžbětu II., která je poté pozvala ke společnému stolu. Servíroval se černý čaj s mlékem, cukrem a sušenkami. Nakonec se děti s holubem Kolumbem dostaly do Itálie a vyslechly si tam zpěv operní pěvkyně Marcelly Buttini.

Tímto putování dětí i holuba po Evropě skončilo. Holub Kolumb se opět shledal se svou slavicí Edith. Její paní svolila k tomu, aby mohla klec opustit a být se svým milým. Poprvé ve svém životě je Edith na svobodě a poprvé se proletí… A tady náš příběh končí.

Akce se zúčastnilo 18 dětí z 1. až 5. třídy a jeden předškolák. Všechny děti byly z akce nadšené a na otázku, ve kterém státě se jim nejvíce líbilo, tak jednoznačně zvítězilo Německo, kde pro ně byla přichystaná velká hostina s nejrůznějšími dobrotami. Po ukončení pátečního programu si děti před spaním četly knihy a pak se v knihovně uložily ke spánku. Ráno po snídani děti psaly pohledy. Jeden z nich jsme například poslali dánskému velvyslanci nebo paní spisovatelce Pecháčkové, díky jejíž knize jsme mohli prožít úžasné dobrodružství v knihovně.

Děkujeme všem dětem, které se akce zúčastnily, jejich rodičům za dobroty, všem účinkujícím za skvěle odehrané role a jejich čas na přípravě akce, Obci Lešná za pomoc a finanční podporu a také děkujeme za pomoc Městské knihovně Valašské Meziříčí.

Za komisi pro sport a kulturu zapsala Lenka Kovařčíková

Na více fotek z této akce se můžete podívat v záložce Fotogalerie